Co robić, aby uniknąć uzależnienia od komputera?

dziecko za długo siedzi przy komputerzeWielkim błędem będzie zostawienie dziecka w pokoju z komputerem. Niestety obecnie taki błąd jest bardzo często popełniany a sam komputer jest urządzeniem, z którego powszechnie korzystamy. Niestety jest to również element zastępczy dla normalnych kontaktów rodziców z dzieckiem. Trzeba to wiec zmienić, by w inny sposób dzieci spełniały swój czas wolny a nie skupiały się tylko i wyłącznie na komputerze. Niestety dla wielu to komputer stał się podstawową formą spędzania czasu. Jeśli będzie się dopuszczać dziecko do niekontrolowanego korzystania z komputera stanie się on źródłem trudnych do pokonania zagrożeń. Uzależnienie może się pojawić bardzo szybko, jednak jego pokonanie będzie już dużo trudniejsze.

Chińscy badacze podkreślają w swoich raportach, że młodzi ludzie nawet w 1/5 są uzależnieni od internetu i komputera a przestępstwa młodocianych są bardzo często powiązane z siecią. Jeśli komputer ma spełniać swoją rolę w rozwoju dziecka trzeba zadbać o to, by racjonalnie nim gospodarować. Chodzi o to, by korzystać z komputera w momencie, gdy jest na to czas, a w innych chwilach organizować dziecku czas. Najlepiej, by dziecko miało również kontakty z rówieśnikami, co jest ważną sprawą. Powinniśmy pamiętać o tym, że ograniczenie dostępu do komputera to rozwiązanie, które warto zastosować w momencie, gdy nadmierne korzystanie z sieci będzie prowadziło do wyraźnie zauważalnych problemów. Natomiast, jeśli chodzi o osoby dorosłe warto zwracać uwagę na sygnały jakie dają nam bliskie nam osoby. Jeśli sugerują, że spędzamy przy komputerze zbyt dużo czasu warto wziąć to pod uwagę i zbadać swoje postepowanie, by sprawdzić czy nasza hierarchia wartości niebezpiecznie się nie zmieniła. Chodzi o to, by skutecznie obiektywizować swoją sytuację i ją analizować.

Jeśli taki problem się pojawia warto bacznie się sobie przyglądać, by wiedzieć, że wszystko idzie jednak w dobrym kierunku i jakość możemy sobie z tym problemem poradzić samodzielnie. Gdy to się nie uda warto skorzystać z pomocy specjalisty od uzależnień i nie warto się tego wstydzić. Na uzależnienie od komputera są narażone osoby, które:

- są młode i nie potrafią sobie poradzić w świecie osób dorosłych

- mają problemy z tym by w sposób bezpośrednio kontaktować się z innymi

- mają niskie poczcie własnej wartości i szukają dla siebie dowartościowania

specjalista uzależnień- mają problemy emocjonalne i nie są w stanie sobie z tym poradzić

- mają nieleczone problemy seksualne i dysfunkcje na tym tle

- starają się szukać dla siebie przyjaźni a czasami romansu

- mają problemy z innymi uzależnieniami a internet to dla nich tak naprawdę używka bezpieczna i wygodna.