Jak specjalista stawia diagnozę?

objawy siecioholizmuSkuteczne rozpoznanie uzależnienia od komputera jest możliwe, jeśli się przeprowadzi bardzo dokładny wywiad z osoba, która jest podejrzewana o uzależnienie bądź też z jej bliskimi. Najlepiej do takiego badania wystawić osobę, która jest odpowiednio przygotowana i posiadać ku temu merytoryczną wiedzę. Ważną kwestią będzie zawsze badanie czy nadmierne używanie komputera związane jest z pracą czy jedynie ma bezproduktywny charakter. Prowadząc takie badania warto posłużyć się pewnymi podpowiedziami, które pozwalają nam osiągnąć lepsze wyniki. Kwestia tolerancji, którą rozumie się jako:

- potrzebę korzystania z sieci przez rosnący czas, chodzi o to, by uzyskać maksymalne zadowolenie,

- pojawia się spadek zadowolenia mimo korzystania z sieci przez taki sam czas.

Objawy odstawienia:

Najczęściej występuje w ciągu kilku dni bądź do jednego miesiąc od ograniczenia korzystania z sieci. Pojawiać się powinny dwa z poniższych przykładów:

- Pobudzenie

- Niepokój, lęki

- Myślenie o tym co jest w sieci

- Marzenia o tym, by skorzystać z internetu

- Poruszanie mimowolne dłońmi na znak korzystania z sieci

Korzysta się z sieci, by uniknąć objawów abstynencyjnych, nie chce się do nich doprowadzić, dlatego nie odstawia się Internetu na bok.Pojawiają się sytuacje, że przekracza się czas przeznaczony na to, by korzystać z Internetu. Pojawia się ciągła potrzeba korzystania z sieci a wszelkie próby ograniczenia nie przynoszą efektów. Na czynności związane z siecią przeznacza się bardzo dużo czasu. Ciągle korzysta się z nowych przeglądarek, szuka się materiałów w sieci, kupuje przez internet. Zaczyna się ograniczenie swojej aktywności na innym polu, może chodzić o kwestie społeczne, zawodowe i inne. Korzysta się z sieci nadal mimo tego, że pojawiają się w związku z tym przykre uczucia z którymi bardzo trudno sobie poradzić. Uzależnienie od internetu rzeczywiście może być naszym problemem, jeśli występuje jeden z objawów, które przedstawione zostają na poniższej liście:

odstawienie komputera- ciągle pojawiająca się potrzeba korzystania z sieci

- przekonanie, że będzie się miało mniejszą kontrolą jeśli nie będzie się korzystało z internetu

- przy próbach odstawienia sieci pojawia się złość, nerwy rozdrażnienie

- spędzany w internecie czas sprawia, że dana osoba czuje się lepiej, ma dobry humor, sieć wpływa na ich zadowolenie

- poza internetem zaniedbuje się wszystkie inne zajęcia, którym wcześniej poświęcało się swój czas - pomimo szkodliwych następstw z tym związanych nadal bardzo często i bardzo długo korzysta się z sieci.