Cyberseks i jego charakterystyka

zjawisko cyberseksuJednym ze zjawisk, z którymi zaznajomiliśmy się dzięki popularności Internetu i dostępu do niego jest cyberseks definiowany najczęściej jako wirtualna aktywność seksualna. Dwie lub więcej osób decyduje się na nawiązanie połączenia za pośrednictwem sieci komputerowej, a wzajemne relacje bazują na wysyłanych wzajemnie komunikatach, w których opisywane są wcześniejsze doświadczenia seksualne oraz takich, których celem jest wywołanie doznań o seksualnym charakterze. Nieco uproszczona definicja cyberseksu mówi o tym, że jest to odgrywanie określonych ról w celu udawania stosunku seksualnego, komunikaty są bowiem wysyłane w sposób, który ma na celu pobudzenie fantazji uczestników tej swego rodzaju gry.

Klasyczny cyberseks doczekał się zresztą modyfikacji, dziś więc często wzmocnienie doznań jest możliwe dzięki wykorzystaniu możliwości kamery internetowej. O cyberseksie mówi się jednak nie tylko jako o zabawie dla dorosłych, często postrzegany jest bowiem również jako forma zaspokojenia pragnień i potrzeb seksualnych bez zobowiązań i niepotrzebnej kontroli. Ta forma rozrywki nie nakłada niepotrzebnych ograniczeń, nie bez znaczenia jest zaś i to, że jej zwolennicy nie narażają się ani na zakażenie chorobą weneryczną, ani na niepożądaną ciążę. Jest to bezpieczne uprawianie seksu i coraz częściej można usłyszeć o tym, że cyberseks staje się wstępem do kontaktów damsko-męskich w realnym świecie.

uzależnienie od cyberseksuNiestety, coraz częściej mówimy nie tylko o formie niegroźnej zabawy, ale także o uzależnieniu od cyberseksu, które należy traktować maksymalnie poważnie. Pierwszym sygnałem alarmowym jest odkrycie, że cyberseks staje się powoli jedną z najważniejszych form aktywności osoby uzależnionej, nie bez znaczenia jest zaś i to, że jest to aktywność, która poprawia samopoczucie i przynosi ulgę. Innym objawem uzależnienia jest to, że aktywności tego rodzaju poświęca się coraz więcej czasu, a choćby chwilowe ograniczenie możliwości korzystania z Internetu wywołuje nie tylko dyskomfort, ale również niepokój i agresję. Cyberseks jest zjawiskiem, które dopiero poznajemy i badamy, nie ma więc zgody co do tego, czy mówimy o formie niewierności.