Czym charakteryzuje się cyberfobia?

co to jest cyberfobiaRozwój informatyki niesie za sobą szereg korzyści, okazuje się jednak, że nie wszyscy są z tego powodu zachwyceni. O tym, że spora grupa osób ma problem z postępem informatycznym można przekonać się na wiele sposobów, trudno więc nie zauważyć już choćby tego, że w ostatnim czasie do języka naukowego i potocznego weszło nowe słowo. Jest nim określenie cyberfobia stosowane w odniesieniu do osób, które niepewnie poruszają się po świecie informatyki i odczuwają lęk wobec informatycznych geniuszy będącymi często ich młodszymi kolegami z miejsca pracy.

Co ciekawe, coraz częściej mówi się i o tym, że cyberfobia może stanowić poważne zagrożenie dla współczesnej rodziny. Przyjmuje się, że mężczyźni są w tym przypadku bardziej zagrożeni niż kobiety, wśród cyberfobów zwraca przy tym uwagę spora grupa panów w wieku 30-35 lat. Nie posługują się oni komputerami tak sprawnie, jak ich młodsi koledzy, pojawia się więc u nich przekonanie, że nie dorastają do rosnących wymagań, jakie się przed nimi stawia. Przekonaniu temu towarzyszy obawa, że ich czas dobiega końca, okazuje się przy tym, że lęk przed umiejętnościami informatycznych geniuszy nie jest wcale jedynym objawem cyberfobii. Często pojawiają się również niezrozumiałe zachowania, które nie pozostają w zgodzie z charakterem cyberfoba, niepokój, a nawet wybuchy agresji. Osoba, która musi zmagać się z tym problemem dostrzega, że jest coraz mniej pewna siebie.

kto może zostać cyberfobemBrak poczucia bezpieczeństwa może być rekompensowany na wiele sposobów, wśród których najbardziej zaskakującym jest konsumpcja na pokaz. Naukowcy uważają, że dużym wsparciem mogą okazać się w takim przypadku żony cyberfobów, które często bardzo szybko dostrzegają desperackie próby odmłodzenia się typowe dla ich mężów. Naukowcy uważają również, że oskarżanie cyberfobów o to, że ich zachowanie jest irracjonalne nie jest wcale najlepszym posunięciem, nie można bowiem nie zgodzić się z tym, że ich młodsi koledzy bardzo często nie mają skrupułów, gdy w grę wchodzi wykorzystanie słabszych stron starszych pracowników. Co gorsza, geniusze komputerowi wcale nie boją się ciężkiej pracy, ich starsi koledzy mają więc prawo czuć się zagrożeni.