Charakterystyka uzależnienia od Internetu

jak można się uzależnić od internetuUzależnienie od Internetu jest zagadnieniem stosunkowo nowym. Nie ułatwia to zadania ani osobom, które rozpoznają pierwsze jego symptomy, ani tym, które koncentrują się na niesieniu pomocy tym użytkownikom sieci, którzy mają problem z wydostaniem się z wirtualnego świata. Trudno mówić nie tylko o wartej polecenia i rzeczywiście skutecznej terapii, ale nawet o działaniach, których celem ma być przybliżenie tego zjawiska szerszemu kręgowi odbiorców, brak bowiem materiałów, które opisywałyby i analizowałyby problem. A przecież stały dostęp do Internetu jest zjawiskiem coraz bardziej powszechnym, a z sieci korzystają nawet kilkulatki. Oznacza to, że problem uzależnienia od Internetu może dotyczyć wyjątkowo dużej grupy osób, a do tego może być tak samo poważny w różnych grupach społecznych i wiekowych.

Sam termin „uzależnienie” towarzyszy nam już od dziesięcioleci, mówimy bowiem nie tylko o niebezpiecznym uzależnienie od alkoholu i narkotyków, ale również o uzależnieniu od tytoniu, a nawet od pracy. Co ciekawe, naukowcy często zwracają uwagę na zjawisko swego rodzaju przyzwyczajenia się do uzależnień. Zdajemy sobie sprawę tak z ich istnienia, jak i z poważnych negatywnych konsekwencji, trudno jednak utrzymywać, że przejmujemy się nimi w jakiś szczególny sposób. W Polsce jest to szczególnie widoczne w przypadku uzależnienia od tytoniu, nie da się bowiem ukryć, że traktujemy je dość pobłażliwie. Wiemy, że rocznie choroby związane z paleniem papierosów kosztują nas nawet 70 tysięcy ludzkich istnień, nie prowadzimy jednak krucjaty przeciwko palaczom.

problem uzależnienia od internetuNie tolerujemy jednak alkoholików i panicznie boimy się narkomanów, gdy zaś dowiadujemy się o nowych uzależnieniach, takich, jak choćby uzależnienie od Internetu, charakterystyczne są dla nas dość żywiołowe reakcje. Mamy zresztą pewien problem z odkryciem, jak poważne może być zagrożenie związane z „nowymi” uzależnieniami, nie są one bowiem związane z substancjami, które mają negatywny wpływ tak na ludzki organizm, jak i na psychikę. Ich skutki nie są wcale mniej niebezpieczne, można jednak uznać je za subtelniejsze i zdecydowanie bardziej złożone. W przypadku uzależnienia od Internetu mamy do czynienia z „uzależnieniem od przyjemności”, nie ma więc aż tak wielu różnic pomiędzy nim i „starymi” uzależnieniami.